PROČ NEČERPÁME EVROPSKÉ DOTACE?

14.08.2014 16:36

V mediích neustále vystupují tzv. politické elity a ekonomové s tím, že Češi mají problém s čerpáním evropských dotací, jak místní podnikatelé tyto dotace čerpat neumí a proto účelného čerpání nejsme schopni a jsme na tom nejhůře v celé Evropě.


Moje zkušenost s žádostí o dotaci je poněkud jiná.

Před časem jsem zkoušel žádat o dotaci na rozvoj svého podnikání. Jsem z Vysočiny, a tak jsem to zkoušel na krajském úřadě přes ROP. Zjistil jsem si základní informace na stránkách ministerstva, posbíral příslušné dokumenty a šel se zeptat.

Na krajském úřadě jsem se dozvěděl, že na vyřízení dotace potřebuji jistou firmu z Jihlavy, která jediná může vyřizovat tyto žádosti. Této firmě mám dopředu zaplatit 30%  výše z požadované dotace a pak to úředníci posoudí a schválí. Na moji argumentaci, že mám jinou, levnější firmu, se mi úředníci vysmáli. Vyřizovat dotace smí pouze jejich firma. Toto mi potvrdili i jiní žadatelé. Ti kdo zaplatili, dotaci dostali a ti kdo nezaplatili, nedostali nic.

Chyba není v podnikatelích, kteří by neuměli čerpat. Ale spíše ve státních úřednících, kteří ve své bezuzdné rozežranosti musí urvat co nejvíc, za každou cenu. Kdo má v těle trochu cti a morálky, nemůže v České republice čerpat dotace.  Všechny strany mají před volbami jako hlavní bod programu boj s korupcí, po volbách se na to vědomě zapomíná. PROČ? Stranickým výborům peníze nesmrdí ať plynou z čehokoli.

Pokud státní úředník nedostane podíl... V této souvislosti mne zaujala zmínka o experimentu dvou ekonomek, Remy Hannaové a Shing-Yi Wangové, jehož cílem bylo zjistit, jak moc budou studenti podvádět.  

Cituji: "Každý ze studentů umístěn do kancelářského boxu, nikým nepozorován, má za úkol házet kostkou a jakékoli číslo padne, zaznamenat na arch papíru. Celkem měly 42 hodů, a čím větší součet bude, tím větší finanční odměnu získají. Při tolika hodech by měl být průměr kolem 3,5 a součet kolem 147. Medián předložených výsledků byl ale 168 a pár nejtroufalejších, předložilo arch i se součtem 252. Měli tu drzost tvrdit, že jim padaly samé šestky. Sklon k podvádění je v lidské povaze.

Na tomto experimentu je však velmi zajímavá jiná věc. Od účastníků byly získány i jejich životní plány, co a jaké povolání by chtěly v životě dělat. Největší podvodníci uváděli jako své budoucí povolání státní správu. Na konci pokusu měli účastníci možnost věnovat část ukradených peněz charitě a tím napravit alespoň trochu své cti, nejméně věnovali největší hříšníci, jejichž cílem je státní správa."

Z tohoto pokusu lze usuzovat, že nelze apelovat na morálku a čest jedince pracujícího ve státní správě, ale poctivost úředníků musí zajišťovat represe. Podvádíš, kradeš? Budeš trestán a vzniklou škodu zaplatíš. Jinak bude státní úřad stále více cílem korupčních participantů, v jejichž zájmu není péče o blaho spoluobčanů, ale pouze vlastní osobní prospěch. Jak je vidět na systému přidělování dotací, organizovaný zločin neprorůstá do státní správy, ale přirozeným výběrem (zločin bez trestu) se sama státní správa stává jedním velkým organizovaným zločinem, kde jeden kryje druhého, neb každý na každého něco ví. Pokud všem zlodějům bude nadále vše procházet bez trestu, z logiky věci budou podvody a zlodějiny stále větší a odvážnější.               


          

                                                                                                               Komínek Miloš

Zpět