DESET LET DŮCHODOVÝCH EXPERIMENTŮ, KTERÉ DOPADAJÍ NA SENDVIČOVOU GENERACI - může dojít k situaci, že ročník 1965 půjde do důchodu podle stávajících podmínek v roce 2030 a ročník 1966 už v roce 2026!!!???
11.12.2014 19:5611.12.2014 19:56
https://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/295199-potuckova-komise-navrhuje-duchod-na-posledni-ctvrtinu-zivota/
"Ze současné legislativy například vyplývá, že děti narozené letos budou odcházet do penze v 73 letech. A ti, co přijdou na svět za deset let, se zaslouženého odpočinku dočkají až v 75 letech. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dříve prohlásila, že za limit považuje 70 let. "Nedovedu si vůbec představit, že by to šlo nad tuto hranici," řekla. Evropská komise přitom Česku v létě doporučila zvyšovat věk odchodu do důchodu ještě rychleji – koaliční vláda to však odmítla.
Aktuální návrh Potůčkovy komise počítá s tím, že u lidí narozených před rokem 1966 se nebude nic měnit – muži půjdou do důchodu v 65 letech, ženy o něco dříve podle počtu dětí.
Později narozeným pak stát garantuje, že budou pobírat starobní důchod po dobu "poslední čtvrtiny jejich života". "Dnes už poměrně přesně víme, jaká je průměrná délka dožití. Mechanismus bude nastaven tak, aby podle tohoto průměrného věku dožití měl každý z budoucích důchodců šanci čtvrtinu života prožít s podporou starobního důchodu," vysvětlil Potůček. Věk odchodu do důchodu spočítaný podle očekávané délky dožití se budoucí senioři dozvědí nejméně deset let předem."
"Komise dále navrhne vládě zavést sdílení vyměřovacích základů manželů či partnerů. "Když spolu žijí dva lidé ve společné domácnosti, jejich příjmy bývají často výrazně rozdílné. Většinou jsou to ženy, které zůstávají doma a pečují o děti, což se jim potom promítá do nižších důchodů," poukázal Potůček. Nově by si manželé mohli vyměřovací základy sečíst a rozdělit napůl rovným dílem." Tolik citace z článku
Není mi jasná formulace: Věk odchodu do důchodu spočítaný podle očekávané délky dožití se budoucí senioři dozvědí nejméně deset let předem."
Při otázce smrtnosti rozlišujeme průměrnou délku života, charakterizující očekávané dožití určitého věku v dané oblasti či populaci a maximální délku života, neboli předpoklad dosažení nejvyššího možného věku při nejpříznivějších podmínkách.
Průměrná délka života
Průměrná délka života – neboli naděje na dožití určitého věku s jistou pravděpodobností. Tam kde je vysoká úmrtnost dětí bude průměr očekávaného dožití nižší, než v oblastech, kde se děti dožívají v hojném počtu dospělosti. Záleží též na mnoha dalších faktorech, těmi jsou příslušnost k sociální vrstvě (bohatší si mohou dovolit lepší zdravotní péči), stav veřejného zdravotnictví (odráží vyspělost státu – v Japonsku průměrná délka života 81 let), probíhající válka, promořenost HIV a TBC v populaci, dále hladomory, kvalita života, úrazovost v dané lokalitě atd. V dnešní době je průměrné dožití mužů v naší zemi kolem 71 let, u žen kolem 78 let. Před 80 lety to bylo u mužů 47 let a u žen zhruba 50 let. V předindustriálním období, když někdo přežil pubertu, měl vysokou pravděpodobnost dožít se stejného věku jako my dnes, ale v návaznosti na smrtnost mladých byla průměrná délka života nižší (20–30 let). Zvýšení průměrného věku dožití souvisí s pokroky v medicíně, s lepšími životními podmínkami, méně nebezpečným životem a samozřejmě vysokou kvalitou veřejného zdravotnictví oproti dobám minulým.
Maximální délka života
Maximální délka života – u člověka je 115–120 let, při současných životních podmínkách dokonce někde i kolem 125 let, avšak byly zmínky o lidech žijících déle. Lidský věk se v zásadě neprodlužuje, i dříve se lidé dožívali věku nad sto let – doklady o tom máme už z antiky. Zvyšuje se ale pravděpodobnost dožití vyššího věku, střední délka života. Přibývá tedy lidí, kteří se dožívají vysokého stáří. I zde hraje roli množství faktorů ovlivňujících život, jako například prostředí, ve kterém žijeme (radiace, záření, průmyslové oblasti, města x venkov), strava a její složení (podíl zeleniny a ovoce, přímořská strava s vyšším podílem nenasycených mastných kyselin x tučný základ jídelníčku v ČR), fyzická kondice (souvisí s pohybem, utužování, udržování svého těla), abusus (kouření, závislost na alkoholu, lécích, kofeinu apod.) a významnou stránkou bude i duševní stav.
———
Zpět